Členství a povolenky
Pokud budete chtít rybařit v revírech Moravského rybářského svazu, z.s. (MRS, z.s.) nebo Českého rybářského svazu, z.s. (ČRS, z.s.), tak musíte být členem některého z pobočných spolků (PS).
Přihlášení do pobočného spolku rybářského svazu
Vše začíná podáním přihlášky u libovolného pobočného spolku. Nejčastěji se však rybáři registrují co nejblíže svému bydlišti – pozor, PS vás může, ale také nemusí přijmout.
Rybářské zkoušky – kvalifikace pro zisk prvního rybářského lístku
Ve zvoleném PS získáte všechny potřebné informace a také termíny rybářských zkoušek. Ty probíhají formou testu o 25 otázkách. Pro úspěšné složení je potřeba správně zodpovědět minimálně otázek 13. Mládež tuto zkoušku většinou skládá v rámci rybářského kroužku.
Rybářský lístek
Po úspěšném složení rybářské zkoušky vám bude vystaveno osvědčení o získané kvalifikaci. S tímto potvrzením stačí zajít na pověřený obecní úřad, pod kterým bydlištěm spadáte, a zažádat o rybářský lístek.
Cena rybářského lístku:
100 Kč – na 1 rok
200 Kč – na 3 roky
500 Kč – na 10 let
1.000 Kč – doživotní
Děti do 15 let platí polovinu.
Členství a zápisné do pobočného spolku
Jako držitel rybářského lístku již můžete být přijati za člena příslušného pobočného spolku, musíte však zaplatit zápisné a roční členství.
Povolenka k lovu ryb
Právo k rybaření však opravňuje až zakoupená povolenka k lovu ryb, která se liší dle období platnosti, typu revíru a územní platnosti.
Po zakoupení povolenky ve výdejních termínech již jen zbývá popřát vám mnoho krásných chvil strávených u vody.
NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD VODNÍ NÁDRŽE LETOVICE
Úvodní ustanovení
-
Účelem návštěvního řádu je zajištění ochrany přírodních hodnot vodní nádrže Letovice a přilehlých ploch.
-
Návštěvní řád se vztahuje na všechny fyzické a právnické osoby, které vstupují a vjíždějí do prostředí vodní nádrže za účelem rekreační, turistické, případně jiné aktivity.
Čl. 1
Zákaz a omezení některých činností
Na veřejných prostranstvích v území vymezeném v Příloze tohoto návštěvního řádu se zakazuje:
-
provádět veškeré činnosti vedoucí ke znečišťování půdy, vody nebo ovzduší, zejména v souvislosti s likvidací odpadních vod, prováděním údržby motorových vozidel a plavidel
-
zneškodňovat odpady mimo vyhrazená místa[1]
-
zatěžovat přírodní prostředí a návštěvníky nadměrným hlukem[2]
-
poškozovat lesní půdu, vegetaci, zvířenu a majetek
-
parkovat motorová vozidla mimo vyhrazená a označená místa
-
vjíždět motorovými a přípojnými vozidly mimo stávající pozemní komunikace
-
tábořit, stanovat a rozdělávat ohně
-
umisťovat jakákoliv dočasná přístřeší, či jiné mobilní objekty typu maringotek, karavanů apod.
-
provádět jakoukoliv stavební činnost v rozporu s příslušnými právními předpisy a územně plánovací dokumentací jednotlivých dotčených obcí
Čl. 2
Rekreace a vodní sporty
-
Každý provozuje rekreační a sportovní činnost na vlastní nebezpečí. Ke sportu a rekreaci jsou na březích využívána především tato místa:
-
a) na pravém břehu hlavní pláž pod obcí Vranová s parkovištěm
-
b) na levém břehu pláž rekreačního zařízení Svitavice
-
Po skončení pobytu je každý povinen uvést místo, popřípadě používaný prostor do původního stavu.
-
Majitelé psů jsou povinni zabezpečit jejich pohyb tak, aby nedošlo k ohrožení ostatních osob. Je zakázáno venčení psů na místech uvedených v odstavci 1. tohoto článku.
-
Provozovatelé hromadných vodních sportů, kteří provádějí vodní sporty za účelem výcviku mládeže,vrcholového sportu a další činnosti, musí ke svému umístění a provozu na vodní ploše nádrže Letovice získat souhlas od správce vodního díla ( Povodí Moravy, s.p.).
-
Plavba a provoz malých plavidel se řídí předpisy pro vnitrostátní plavbu.
-
Místa pro hromadné kotvení pramic a veslic jsou vyznačena v Příloze tohoto návštěvního řádu.
Čl. 3
Ochrana čistoty vody a vodohospodářských zařízení
-
Každý je povinen chovat se tak, aby nedošlo k ohrožení jakosti nebo zdravotní nezávadnosti vod, zhoršení odtokových poměrů, poškození břehů, vodních děl a zařízení a porušování práv a právem chráněných zájmů jiných.
-
Členové rybářského spolku jsou povinni dbát na včasné odklizení uhynulých ryb či jejich zbytků a zakopávat je v dostatečné hloubce a vzdálenosti od vodní nádrže.
Čl. 4
Příroda a les
-
Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat a nenarušovat lesní prostředí.
-
V lesích je zakázáno zejména rušit klid a ticho, provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, poškozovat stromy a keře, mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních, kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit, znečišťovat les odpady a odpadky, jezdit a stát s motorovými vozidly.
Čl. 5
Rybářství
Výkon práva rybářství je upraven zvláštními právními předpisy[3].
Čl. 6
Sankce
Porušování podmínek ochrany přírody, které vyplývají z právních předpisů a obecně závazných vyhlášek obcí, bude postihováno jako přestupek podle zvláštních právních předpisů.[4]
Čl. 7
Ustanovení společná a závěrečná
-
Návštěvní řád byl schválen usnesením Zastupitelstva města Letovice ze dne……., usnesením Zastupitelstva obce Křetín ze dne…………, usnesením Zastupitelstva obce Vranová ze dne……….a usnesením Zastupitelstva obce Lazinov ze dne………
-
Návštěvní řád je umístěn na webových stránkách Města Letovice, Obcí Lazinov, Vranová a Křetín a dále na informačních tabulích umístěných v okolí vodní nádrže.
-
Ustanovení tohoto návštěvního řádu se nevztahuje na stavebně ohraničené a zaplocené rekreační areály a pozemky[5] , které nemají charakter veřejného prostranství.